22 May 2011

Prantsusmaa reisist

Nii, nüüd olen Bordeaux'st tagasi! Mul ilmselt pole vajagi öelda, kui lahe reis see oli ja kui soe ja ilus on praegu Prantsusmaa. Käisime vaatamas omaenda projektala Bordeaux's ja erinevaid projekte, millest inspireeritud saada. Siin tuleb siis väike ülevaade meie reisist. Pildid tulevad facebooki siis, kui ma need kursakaaslase arvutist kätte saan (võibolla mõned blogisse ka).

1. päev - neljapäev

Hommikul lennuki peale koos päris suure kambaga meie inimestest ja siis läks lahti lend Pariisi suunas. Pariisis kahmasin kaasa paar croissanti ja edasi läks teekond rongi peale. Neli ja pool tundi rongisõitu ja olimegi Bordeaux's. Ostsin trammikaardi nädalaks ja hüppasime trammi peale. Saime tuttavaks oma armsa hotelliga, mu toakaaslaseks oli norrakas Kaia. Õhtul jõudsin esimese tutvuse teha ka hotelli hoovis asuva supermarketiga, kus valik on ikka palju suurem kui Taanis ja hinnad tunduvalt odavamad. Seejärel läks suur kamp meilt süüa otsima. Tegin väikse vea, aga läksin nendega kaasa. Ma polnud eriti näljane, aga nemad maandusid üle tee asuvas restos. Tellisin ainult apelsinimahla ja nautisin seltskonda mingil määral, aga veits imelik oli ikka olla seltskonnas ainuke, kes ei söö. Hiljem enam eriti muud teha ei jõudnud, kui hotelli all seltskondlikult hängida ja tuttu minna.

2. päev - reede

Päike säras ja meie grupp läks hommikul peale kogunemist projektala vaatama. Me tegeleme megasuure, miilipikkuse alaga, Bassins a flot, vanad dokid, tohutusuur allveelaevabaas, jahisadam, palju põnevaid vanu tööstusjäänukeid. Üleüldse väga põnev ja ülisuure potentsiaaliga ala. Ja väga palav, varju polnud kuskilt võtta peale McDonaldsi. Mina kuulusin sellesse poolde meie grupist, kes otsustas mitte alla anda päikese ees ja teha lõpuni ring ümber ala. Ühinesime ühe teise grupiga. Üritasime ka allveelaevabaasi sisse saada, aga ei lubatud kuidagi, nii see mul lõpuks seespoolt nägemata jäigi (hiljem seal avatud näitusele ma paraku ei jõudnud). Aga seiklesime selle asemel vanas lagunenud jahis, mis hoone sissekäigu ees seisis. Poisid aitasid ja vinnasid mu üles, sealt edasi oli põnev ise ronida. Sellises kohas saaks head õudusfilmi teha. Superväsinult lonkisime veel kesklinna, hankisime jäätist ja lebotasime Place de la Bourse'l. See on suur veeväljak, kaetud u 5 cm veega. Iga mõne aja tagant aga vesi kaob ja siis varsti hakkavad pihustid tervel veeväljakul veeauru õhku pihustama. Nii efektne vaatepilt! Ja väga mõnus oli jalgu jahutada. Õhtul hiljem kogunesime kogu rahvaga sinna tagasi martini-time'ks. Martini-time oli igapäevane fun-aeg, kus üks grupp valmistas ette mänge vm põnevat. Veits alkoholi kuulus ka selle aja juurde paraku. Sellel korral pidid kaks inimest grupist tegema "käru" ja üle Place de la Bourse võidu tegema. Teiseks ülesandeks oli rühmakaaslase peale Eiffeli torni mudel ehitada.

3. päev - laupäev

Pikk bussisõit Nantes'i poole. Vahepeatuseks väikelinn Ville Rochefort Sur Mer ja park nimega Jardin des Retours. Nantes'is oli meie põhiliseks sihiks Ile de Nantes, saar linna keskel, kus on vanas tööstuspiirkonnas palju põnevaid projekte tehtud, sealjuures arvestades väga koha genius loci'ga. Ülipõnev! Õhtune martini-time oli pargis nimega Jardin des Fondries. Seda pargiks nimetada tundub isegi kummaline, sest kogu rohelus ja ägedus oli mahutatud vana tööstushoone konstruktsiooni keskele. Olime Nantes'is ühe öö, õhtul-öösel jalutasime vanalinnas, peale kohvikus istumist sattusime poolkogemata lossi, kuhu sai muuseumiöö puhul tasuta sisse. Nii et üks turistikogemus ka sealt linnast.

4. päev - pühapäev

Pühapäeval oli minus tõeline kirikusse mineku igatsus, aga aega selleks polnud ja enne reisi netis surfates ei leidnud ma selles linnas ka ühtegi rahvusvahelist kogudust. Aga jätkasime Ile de Nantes'i avastamist. Peamine vaatamisväärsus seal oli elevant, oma 10 m kõrge masin, mis ka aeglaselt ringi liikus ja inimesi seljas kandis. Ja muudest projektidest seal sai hunnikute viisi inspiratsiooni, piltide hulk, mis sai klõpsitud, on ikka päris suur. Patareid kahjuks surid päeva keskel. Nantes'is oleks võinud kauemgi olla, vaadata oli hirmus palju, aga vast oligi see hea, sest mitu ööd sealses noortehostelis oleks tõesti liig olnud. Seejärel põikasime läbi St Nazaire'st. Seal oli meie sihiks ala vanade dokkide ümber ja allvelaevabaas, seega suht sarnane teema, nagu meil Bordeaux's on, aga seal oli see juba kujundatud ja poolvalmis. Hea seltskonnaga itaalia restos istuda oli mõnus, aga järjekordselt ei suutnud mu kõht praadi mahutada ja võttis vastu vaid desserdi. Tagasi jõudsime hilja, muidu mu väike lootus kuueks tagasi jõuda, et kirikusse saaks, ei läinud kuidagi täide. See-eest olimul bussis Piibli ja pleieriga hea aeg koos Jumalaga.

5. päev - esmaspäev

Hommikul oli meil ekskursioon botaanikaaias, mis asus peaaegu hotelli kõrval. See koht on ikka väga lahe! Ja supervahva oli ka kasvuhoones käia, ma polegi näinud varem palkidest konstruktsiooniga kasvuhoonet. Peale seda suundus osa meie grupist tagasi projektalale, aga minu mõõt oli sellest täis ja läksin otsima järgmist kohta meie programmis - Square Vinet. See oli armas pisike pocket park - taskupark (?) keset vanalinna. Kaks pargiseina oli taimi täis istutatud, keskel oli 2 pikka kivipinki ja mõned puud. Seal oli mõnusalt vaikne kesklinna kohta. Seejärel käisin pisut šoppamas, oli hädasti vaja lühikesi pükse. Käisin seejärel läbi Jardin Publique'st, kus asus ka vana botaanikaaed, see koht enam nii suurt muljet ei avaldanud (ära olen hellitatud võibolla). Oijah, ja siis õhtul käisime ühe kambaga restoranis, kus ma sain esimese sooja söögi kogu reisi jooksul. Tellisime kõik korraliku kolmekäigulise õhtusöögi ja pärast ägisesime. Jalutuskäik tagasi tegi tunde õnneks paremaks.

6. päev - teisipäev

Meie sportlikud õppejõud olid avastanud veel ühe koha Bordeaux's. See asus rohkem äärelinna pool, nimi oli vist Parc de l'Ermitage. Üks ägedamaid kohti terve reisi jooksul, aga matk sinna polnud just lühike. Igaljuhul hommikul võtsid õppejõud kõik sappa, kes kaasa tahtsid tulla ja suundusime selle suunas. See on väga suur loodusliku ilmega park, mille keskel on vana tsemendikarjäär. Ägedad metalltrepid viisid nõlvast alla, vahepeal olid väljaulatuvad vaateplatvormid. All oli kohati tunne, nagu oleksid sohu sattunud, linnud kriiskasid, aga midagi nähe polnud. Edasi minnes oli ranna moodi asi väga sürride istetega, hiljem olid teistsugused kivist lamamistoolid, vette viivad kivilahmakad. Mingi osa pargist oli jällegi suht urbanistliku kujundusega, mõjus pisut naljakalt sellises kohas. Aga jälle inspiratsiooni kui palju! Tagasiteel avastasin, et olin trammikaardi ära kaotanud, polnud kõige parem uudis. Päev läks edasi grupis oma projekti arutades. Õhtupoolikul jalutasin jõe vastasküljel projektalani, et sealsest sillaehitusest ja infotahvlitest mõned pildid teha, jõudsin megaväsinuna tagasi. Õhtul oli meie kord teha martini-time. Valmistasime ette päris põhjaliku mängu, erinevates punktides erinevad ülesanded. Kukkus päris lõbusasti välja, eriti finaal, milles mõned grupid pidid etteantud sõnadega laulu vms. ette valmistada. Nalja sai palju!

7. päev - kolmapäev

Magasin kaua, olin toakaaslase arvutiga netis. Lõunast jalutasin kesklinna. Sattusin ühte mitte nii kenasse linnaossa täiturule, ostsin paar raamatut. Šoppasin veits veel ja siis oli meil konsultatsioon õppejõududega, ehitasime jälle oma ideedest kiirmudeli. Hiljem käisin katedraali kellatornis, sinna said -25 aastased tasuta sisse. Sain sealt häid vaateid pildistada. Hiljem käisin katedraalis missal, mitte midagi aru ei saanud, aga ikka oli hea olla. Õhtul oli veel kõikide projektide ja kõikide mudelite ülevaatamine. Seal tehti kogu meie kambast ka ühispilt, enne kui meid sealt pargist minema aeti. Suurem osa parke on Prantsusmaal aiaga ümbritsetud ja suletakse kindlal ajal.

8. päev - neljapäev

Ärasõit Bordeaux'st! Hommikul pakkisin, lõunaajal võtsin koti selga ja teel raudteejaama tegin viimase tiiru linna peal. Ootasin tavalist ja igavat tagasisõitu, mille tarbeks oli mul paar head raamatut, aga paraku see nii ei läinud. Ühel hetkel mõnesaja km kaugusel Pariisist jäi rong seisma ja teatati, et raudteel on inimesega seotud õnnetus ja rong jääb tunniks ajaks seisma. Õudne! Ja siis ma juba teadsin, et mitte kuidagi ma selle lennuki peale ei jõua. Õnneks olime kolmekesi, 2 teist tüdrukut reisisid 1. klassis. Ühel neist õnnestus helistada AirFrance, aga seal teatati, et pileti muutmine on teist sama kallis kui esialgne pilet. Siis olin juba suht paanikas, lisaks avastasin, et polnud oma broneeringu numbrit üles kirjutanud. Mõned kiired kõned Eestisse ja sellega sai korda. Kui me siis ligi 2 tundi hiljem lennujaama jõudsime, oli AirFrance's üks tohutult sõbralik mees, kes tegi nalja, rahustas meid ja andis lõpuks uued piletid järgmiseks hommikuks täiesti tasuta. Jeeee!!!

9. päev - reede

Planeeringuväline päev! Öö möödus magamata, pingid lennujaamas olid kõik käetugedega, metsik lärm tuli põrandapesumasinatelt ja kodutuid oli suht palju ümberringi. Olin vahepeal nii väsinud ja meeleheitel, et proovisin põrandal jope peal magamist, aga paari tunni pärast oli juba kohutavalt külm. Kuus hommikul saime minna check-in'ist läbi ja lennukis oli juba mõnusam magada. Aa, meie grupist oli 4 inimest veel eelmise õhtu lennust maha jäänud. Nad tulid Pariisist rongiga ja rong hilines pommihirmu tõttu. Kohtusime nendega hommikul. Nii hea oli tagasi Kopenhaagenis olla! :)))

 

Avastasin, et Kristi on oma blogisse kirjutanud toreda ja põhjaliku ülevaate reisist tema pilgu läbi.

No comments:

Post a Comment